Registered Attendees

Countries represented so far

Australia
Austria
Belgium
Brazil
British Virgin Islands
Canada
Costa Rica
Croatia
Denmark
Finland
France
Germany
Iceland
Ireland
Italy
Japan
Kenya
Latvia
Liechtenstein
Lithuania
New Zealand
Nicaragua
Poland
Slovenia
South Africa
Sweden
Switzerland
Turkey
Uganda
United Kingdom
Uruguay
USA

Professions represented

Architects
Engineers
City planners
Real estate developers
Construction companies
Sawmills
Mass timber manufacturers
Equipment manufacturers
Designers
Fire officials
Equipment suppliers
Fastener manufacturers
Fastener suppliers
Academia
Economic developers
Environmental NGOs
Policymakers
Loggers
State and federal agencies
Land managers
Code officials
Students

Companies/associations attending so far

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Z
#
#forestproud | Booth #328
3638 South Perry
475 High Performance Building Supply
4EST
4STree

BACK TO TOP
A
A1X Automation
Absher Companies
Absher Construction
Access Architecture
AceCo Precision Tools
Adelaide Pointe
Adera Development Corporation
Adkalis | Booth #110
Adre
AEC | Booth #924
Aedis Architects
Aethera Technologies | Booth #527
AHJ Engineers
AirGOL Ltd (Wigo Group)
ajc architects
AKA Studio
Akhurst Machinery Inc. / Leadermac USA | Booth #702
AkzoNobel | Booth #817
Alberta Woodworks
All Hands Architecture
Altair | Booth #428
Altenloh, Brinck & Co. US
American Forest Foundation
American Wood Council
America's Forests with Chuck Leavell, PBS Series
Amherst College
Andersen Construction | Booth #201
Angus-Young
Ankrom Moisan Architects
Anna Anderson Designs
APA — The Engineered Wood Association
APE Structural Engineering
APEX – Area Partnership for Economic Expansion
Apex Engineers
Arboreal
Architectural Record
Architecture Design Collaborative
Arclin
Ariane Dienstag sas / CTBUH French Chapter
Art Massif | Booth #228
Arup
Arxada | Booth #324
ASPAC Developments
Aspect Structural Engineers
atelierjones
Atelier Ten
Atlantic Wood WORKS!
Atmos Concepts
Auburn University
Avant Wood

BACK TO TOP
B
Bailey's
Ballinger
Bathsystem America | Booth #725
Bayley Construction
BBT Architects
BCIT
Beacon Construction Company
Beatty Design
BECK America | Booth #330
Beck Group, The
Bellingham Professional Finishes
Bercy Chen Studio
Bernardo Wills Architects
BFL CANADA Insurance Services
B+H Architects
BHB Structural
Biesse America | Booth #715
Biewer Lumber
Big Sky Lumber Sales
Bihn Communications
Binderholz Bausysteme | Booth #314
Binderholz Mass Timber
Binderholz Timber
BKG Structural Engineers
Blackcomb Facade Technology | Booth #1125
BLRB Architects
Blue Crane
BNBuilders
Boise Cascade
Bojarsky
Bohlin Cywinski Jackson
BOKA Powell
Bora
Bostik | Booth #122
BPWood
Brave Control Solutions
BRIC Architecture
Bright Wood
British Columbia, Trade & Investment
Britt, Peters & Associates | Booth #225
Broe Real Estate Group
Bruner/Cott Architects
Burns & McDonnell
BTG Pactual Timberland Investment Group
Business Oregon | Wednesday Fireside Chat Sponsor
BYLA Landscape Architects

BACK TO TOP
C
CadMakers
Cadwork | Booth #427
Calvert Glulam | Booth #705
Canadian Forest Products
Canadian Timberframes
Canadian Wood Council
Canfor EWP
Carbon Title
Carleton Hart Architecture
Carpenters JAC
Carpentry Plus | Booth 919
Cast Connex | Booth #917
CBA
CDK Construction Services
CDM Stravitec
Central European University
Charlan Brock Architects
Chicago Regional Council of Carpenters Apprentice and Training Program
Charlan Brock Architects
Christman Building Innovation Group
Christman Constructors
Chubb
Cianbro Corporation
CICADA Architecture/Planning
Ciccozzi Architecture
City of Hillsboro, Planning
City of Portland
City of Savannah
CLARK | BARNES
Clark Construction
Clark Contracting Services
Clemson University | Booth #223
Coffman Engineers
Colby Company Engineering
College of Carpenters and Allied Trades, The
Colorado State University
Colorado State University Powerhouse Campus
Composite Recycling Technology Center
Consigli Construction
Con-Vey
ConXtech
Cooperation Humboldt
Cooper Carry
Cornerstone Realty
Costa Sanders | Booth #211
Coughlin Porter Lundeen
Council on Tall Buildings and Urban Habitat
Covington County Economic Development
CPLTeam
CREE Buildings | Virtual Tour Sponsor
Crescent Communities
CrossCabin
CSO
CutMyTimber | Booth #1119
Cvent
C.W. Driver Companies

BACK TO TOP
D
Daedalus Structural Engineering
Daniel O'Connell's Sons
Davido Consulting Group
DCC Construction
DCI Engineers | Mass Timber Report Sponsor
Debth Post Frame / Decatur Barns
Degenkolb Engineers
DELV Design
Denk & Roche Builders
Deployed Logix | Booth #1124
Deputy Consul of Uruguay in San Francisco
designLAB Architects
Detroit Carpenters Carpenters and Millwrights Training Center
Development Research Studio
DIALOG
Dietrichs Software | Booth #1000
Discovery Dream Homes
DLR Group
Dlubal Software | Booth #407
DO2 | Booth #1031
Dovetail Partners
Dow Chemical
Dowco Consultants
DPR Construction
draw2build architecture
Drexel University
DR Johnson Wood Innovations | Event Bags & Tour #1 Sponsor | Booth #207
DuraFuse Frames | Booth #1028
Dutton Architecture

BACK TO TOP
E
Earth Force Technologies
East African Timber Initiative | Booth #1030
Eclipse Engineering
Eco Development Group
EHDD
Element5 | Booth #916
Elevated Construction Services
Enclos
Energy Institute
Engineered Wood Company
Enkel Group
Entuitive
Equilibrium Consulting
ERA
Ergodomus Timber Engineering
Essetre North America | Booth #428
Etex Industry
ETRO Construction
EURBAN
Eurotec | Booth #709
Evergreen Engineering | Booth #525
EYP Architecture & Engineering
Exact Detailing | Booth #1106

BACK TO TOP
F
F3 Timber Technologies | Booth #601
Facebook
Farmy
Fast + Epp
Fay Jones School of Architecture and Design, University of Arkansas | Booth #925
FEA
Felten Group
FFA Architecture and Interiors
Firefree Coatings | Booth #924
First Community Housing
Fifth Star
Flintco
Flint Cultural Center Corporation
Florida Forest Service
Forest Business Network | Event Co-Producer
Forest Landowner Foundation
Forest Products Accelerator
Forestry Innovation Investment
Forterra
Fortis Construction
FPInnovations
Framework
Freres Engineered Wood | Lounge Sponsor | Booth #415
FTF Engineering

BACK TO TOP
G
Gallagher
GBBN
Gensler
GeoGrade Constructors
Georgia Forestry Commission
Georgia Forestry Foundation
Getzner USA
GGLO
GKV Architects
Global Integrated Flooring Solutions | Booth #901
Glotman Simpson Consulting Engineers
Google
Graham Construction
Graham Group
Granger
Grant Company, The
Green Canopy NODE
Green Nail Development
Grosvenor
GSBS Architects
Gumpp & Maier

BACK TO TOP
H
Hacker
Halpert Life Safety Consulting
Hampton Lumber
Hanbury
Hansen-Rice
Hans Hundegger
HASSLACHER | Booth #702
Hathaway Dinwiddie
HaydenTanner
HBC – Streetworks Development
HB Fuller
H.E.L.P USA
Hempitecture | Booth #1224
Henkel | Coffee & Doughnuts Sponsorship | Booth #804
Hennebery Eddy Architects
Herzog & de Meuron
Hexion | Premier Sponsor | Booth #623
HGA
Hickok Cole
Hilti | Track #3 Sponsor | Booth #713
Hines
HKS
HMFH Architects
Hoar Construction
Hoffman Construction Company
Holden Co.
Holder Construction
Holmes
Holmes Fire
Holmes Solutions
Holmes Structures
Homestretch Nonprofit Housing Corporation
Housing Development Center
Howard S. Wright, Balfour Beatty US
hsbcad | Booth #831
Huber Engineered Woods
Hundegger USA | Booth #724
Hutton

BACK TO TOP
I
IAC
IBI Group
ICC | Booth #825
icona Properties
Idaho Forest Group | Wednesday Keynote Sponsor
IES
IFG Asset Management
IICA
IMEAS
IMEG
Innotech High Performance Windows and Doors | Booth #1210
Institute for Advanced Architecture of Catalonia
Integra Architecture
Integrus Architecture
Integrated Design Solutions
Integrate Opportunity Development
Integrus Architecture
Intelligent City | Booth #528
Interfor Corporation
International Forest Products
International Masonry Institute
InventWood | Booth #930
ISL

BACK TO TOP
J
Jackola Engineering and Architecture
Jacobsen Construction
Jamestown
Janicki Industries
J&C Lumber
John A. Martin & Associates
Johnston Architects
Jonathan Rose Companies
Joulin | Booth #327
JPMorgan Chase
JTM Construction
Juno

BACK TO TOP
K
Kaiser + Path
Kalesnikoff | Premier Sponsor | Booth #317
Kallesoe Machinery | Premier Sponsor | Booth #523
Katz Development
KCM Enterprises
Kelar Pacific | Booth #216
Kempf GmbH Solution+Project | Booth #326
Killian Pacific
Kingscott Associates
Kinsol Timber Systems
Kirksey Architecture
KL&A, Engineers & Builders
KLH | Booth #311
KLH USA
Klimas
Knapp
Knighton Architecture
Kohlbach Energieanlagen
Kop-Coat Protection Products | Booth #827
Korsmo Construction
Koval Digital
KPFF Consulting Engineers
Kubik
Kuchelmeister Consult
Kurt Fischer Structural Engineering

BACK TO TOP
L
Lake Flato Architects
Lam-Wood Systems
Lawrence Technological University
Layton Construction
Lease Crutcher Lewis
Ledinek Engineering
Ledinek Maschinen und Anlagen | Booth #524
LEEB ARCHITECTS
Leers Weinzapfel Associates
Leitz Tooling Systems
LeMessurier
Lendlease
L Engineers
Lennar
LEVER Architecture
L'Excellence First
Lignum Design
Linebox Studio
LMN Architects
LonePine USA
Longyear
Lord Aeck Sargent
Lowney Architecture
LP Building Solutions
LSW Architects
Lunawood
Lyman Lumber
Lynch Mykins Structural Engineers

BACK TO TOP
M
MacDonald-Miller Facility Solutions
Macerich
Mackenzie
Mackinac Economic Alliance
MacLennan Jaunkalns Miller Architects
Magnusson Klemencic Associates
Mahlum
Maine & Co.
Malick Infill Development
Manufacton
Maple Reinders Constructors
Marcus Kauffman Photography
Marketing Network, The
Marks Lumber
Marsh USA
Martinez Moore Engineers
Marquette Carpenters and Millwrights Training Center
Mary Davidge Associates
Massachusetts Institute of Technology
Massive Canada Building Systems
Mass Timber Construction Journal | Booth #1002
Mass Timber Services | Booth #911
Mass Timber Strategy | Partner
Mathews Development Group
Mattaforma
Maxxon Corporation | Booth #923
McNamara – Salvia
Mercer Mass Timber | Booth #1101
Mercersburg Academy
Mereen-Johnson
Method Studio
Metropolitan Walters
MG2
MGAC
MGA | Michael Green Architecture
MHTN Architects
Michigan Department of Agriculture & Rural Development
Michigan Department of Natural Resources
Michigan Department of Natural Resources, Forest Resources Division
Michigan Economic Development Corporation
Michigan Forest Biomaterials Institute – MIFBI
Michigan Forest Products Council
Michigan State University, Department of Forestry
Michigan State University – [email protected]
Michigan Statewide Carpenters and Millwrights JATF
Mid-Atlantic Timberframes
Mid-Continent Construction
Mid-South Engineering Company | Booth #1026
Miller Hull
MIN+ Architecture
MINDA | Lunch Sponsor | Booth #213
Minnesota State University – Mankato
MiTek | Coat Check Sponsor | Booth #819
Mithun
Mitsubishi Corporation (Americas)
Miyamoto International
MMW Architects
Modly
MODS PDX
Modulous
MOD X Modular | Premier Partner & Virtual Tour Sponsor
Montana-Boston Partners
Montana Custom Beams
Montana Department of Commerce | Booth #323
Montana State University
Montana Timber Products
Moonlight Architecture
Moriyama & Teshima Architects
Morrison-Maierle
Mortenson
MSR Design
MTC Solutions – Mass Timber Connections | Booth #323
m.thrailkill.architect
Mühlböck Drying Technology | Booth #224
Munster Technological University
Murphy Company
Murray Latta Progressive Machine
Mustang Ridge Construction | Booth #931
MVPR
MyKabin

BACK TO TOP
N
N8tive Northwest Timbers
Nabr
Naikoon Contracting
Nature Conservancy, The
NCSU
Neenan Company, The
Nelson Wilcox Structural Engineers
Neumann/Smith Architecture
New Commons Development
New Energy Works
New Land Enterprises
Newman Architects
New York University
Nibbi Brothers
Niche Tech Ventures
Nisus | Booth #501
NKH Engineering
Noah Tech
Nordic Structures | Track #4 Sponsor | Booth #117
NORICA TIMBER
North Atlantic States Carpenters Training Fund
Northwest Carpenters Union | Booth #911
NRCan
NYC District Council of Carpenters

BACK TO TOP
O
Oak Point Associates
O'Brien Architects
Olson Steel
OMNIPLAN ARCHITECTS
OneNorth
Onion Flats
Open Concept Architecture
OPN Architects
Opsis Architecture | Booth #1111
Optimum Construction
Oregon State University
Orenco Water
ORW Architecture
OTH Pioneer Rigging | Booth #828
Owens Corning

BACK TO TOP
P
Pacific Forest Trust
Pacific Northwest Carpenters Institute
Pan-American Railway
Panatch Group
Pankow Builders
Panzica Construction Co.
PARTISANS
Payette
Peikko USA | Booth #700
Penn State University
PERI SE
Perkins Eastman
Perkins&Will
Permapost | Booth #1024
PFS TECO | Booth #219
Phinney Design Group
Phius
Pin Foundations
Piper Republic
Pliteq | Booth #218
Plywood & Panel World
Port Blakely
Portland State University
Portland State University Capital
Port of Columbia County
Project & Construction
Port of Portland
Positive Homes
Preserve Life Corp
PRESS Architecture
Prince's Trust Canada
Professional Engineering Consultants
Prologis
Promethean Builders
Province of British Columbia, Canada
PrydeDevCo
Pyatok Architects

BACK TO TOP
Q
Quality Buildings
Quebec Wood Export Bureau | Booth #231
Quicksilver Foundry

BACK TO TOP
R
Raise PS
Randall Walter Design|Build|Develop
Randek
ReadyMax | Booth #1216
Redbrick LMD
Refreshing View Renovations
REPRACTICE architecture
RESOLUTION: 4 ARCHITECTURE
RDG Planning & Design
RDH Building Sciences
R-Hauz
Rice Fergus Miller Architect
Rigidply Rafters
RIOS
Rivian
RJC Engineers
RJ Group, The
RMW Architecture & Interiors
Rogue Siskiyou Contracting
Rosboro | Booth #505
Roseburg
ROSSETTI
Rothoblaas | Booths #301 & #400
Rowell Brokaw Architects
Rudolph and Sletten
Ryerson University, Dept. of Mechanical and Industrial Engineering

BACK TO TOP
S
SAICOS COLOUR
SAIT Polytechnic
Sansin | Track #1 Sponsor | Booth #409
Sasaki
Sauter Timber | Booth #430
SB Architects
SCB
SCFC
Scheuch Ligno
Schiller Projects
Schmid Schrauben Hainfeld
SCM Italy
SCM North America | Booth #625
Scott Edwards Architecture
Seagate Mass Timber | Track #2 Sponsor | Booth #601
Search North America
Seattle University
SEMA Software | Booth #602
Seneca Group
SERA Architects
SFS Group USA | Booth #1007
SGH
Shawmut Design and Construction
Shigeru Ban Architects
Shigeru Ban Architects Tokyo
SHoP Architects
Sidewalk Labs
SierraCrete
Sierra Institute for Community and Environment
Sierra Pacific Windows | Booth #307
SIGA | Booth #1027
Simpson Strong-Tie | Thursday Keynote Sponsor | Booth #704
Sister City
SK&A Structural Engineers
Skanska USA | Thursday Fireside Chat & Virtual Tour Sponsor | Booth #1016
SKS Partners
Skylab Architecture
SkyLift Roof Riser Hardware | Booth #926
SmartLam North America | Booth #109
SmithGroup
Sobrato Organization, The
Softwood Export Council
Softwood Export Council/American Softwoods
Softwood Lumber Board
Solaris Group
Soukup America | Booth #927
Southwest Carpenters Training Fund
Space Age Fuel
Spiritos Properties
SRG Partnership
Stahly Engineering & Associates
Stallcop Group
Starcon industries
Steele Associates Architects
Sterling | Lanyards Sponsor
Sterling Site Access Solutions
Stiles Machinery | Breakfast Sponsor | Booth #215
Stonewood Structural Engineers | Booth #919
Stora Enso | Booth #830
Strandverk
StructureCraft | Booth #609
StructureFusion
Structure Tone Southwest
Structurlam Mass Timber Corporation | Booth #424
Studio 3 Architecture
Studio Gang
SUM Design Studio + architecture
Sumitomo Forestry USA
SUNY ESF
Sure Steel
Sustainable Forestry Initiative | Break Sponsor | Booth #115
Sustainable Northwest
SVA Architects
Swailing
Swinerton | Booth #1011
Sylvan Products

BACK TO TOP
T
Tabberson ARCHITECTS
Tacoma Engineers
Tahran Architecture & Planning
Talking Forests
TallWood Design Institute | Tour #2 Sponsor | Booth #405
Tate | Booth #928
TCA Architects
Tectonus | Booth #903
Tetra Tech
Think Wood | Cafe, WoodBox, Posters, & Report Advertising Sponsor | Booth #802
Thornton Tomasetti
ThoughtCraft Architects
Three Trees Consulting
Tie in Timber | Booth #1001
Timber Age Systems
Timber Engineering
Timber Frame Connection | Booth #600
Timberframe Horizons
Timberlab | Premier and Virtual Tour Sponsor | Booth #615
Timberlink Australia
Timberlyne | Booth #112
Timber Pro Coatings | Booth #1123
Timber Structures 3.0 | Booth #1023
Timmerman Timberworks
Tisserin Engineers
TPM | Booth #120
Trammell Crow Company
Trent Development
Trillium Pacific Millwork
Tripp Lumber
Tsao & McKown Architects
Tuck Hinton Architecture and Design
Tulane University
Turner Construction | Tour #1 Sponsor | Booth #431
TVA Architects
TWI

BACK TO TOP
U
UBC Properties Trust
Unicel Architectural Corp. | Booth #227
University of Idaho
University of Maine
University of Minnesota
University of Montana
University of Montana – BBER
University of Montana Foundation
University of Natural Resources and Life Sciences Vienna
University of North Dakota
University of Sao Paulo
University of St. Thomas
University of Vermont
University of Washington
University of Washington / GenCap
University of Waterloo
Uptic Studios
Urbanist
Urban One Builders
Urbem | Booth #331
Uruguay XXI
USAA Real Estate Company
USDA Forest Service | Partner | Booth #506
USDA Forest Service, Cooperative Forestry
U.S. Department of State
U.S. Engineered Wood
USG | Booth #325
USNR | Charging Station Sponsor | Booth #605
Utah DNR, Forestry Division
uxo architects

BACK TO TOP
V
Vaagen Timbers | Major Sponsor | Booth #715
Valerio Dewalt Train Assoc.
Vanderbilt University
Vanport International
Vaproshield | Booth #823
Venture GC
Vermont Sustainable Jobs Fund
VG Studio / University of Houston
VIA, a Perkins Eastman Studio
Virginia Department of Forestry
Vista Structural Engineering
ViZZ Technologies
Vulcan

BACK TO TOP
W
Walbridge
Walsh Construction Co. | Booth #626
Walter P Moore
Walters
Washington Department of Natural Resources
Washington Environmental Council
Washington State University
Washington State University, Civil and Environmental Engineering
Washington State University School of Design + Construction
Watershed Research and Training Center, The
WBRC
WDG Architecture
Webcor Builders
Weber Thompson
WENZLAU ARCHITECTS
Wesgroup Properties
Wiemann Lamphere Architects
Weinig Holz-Her USA | Booth #1025
Weir Architecture
W.E. O'Neil Construction Company
West Coast Industrial Systems | Booth #624
Western Archrib | Premier Sponsor | Booth #123
Western Forest Products
Western Hardwood Association
Western Wood Products Association
Western Wood Structures | Booth #915
Westervelt Company, The
West Fraser
West Point Projects
West Virginia University
Weyerhaeuser | Mass Timber Report Sponsor
Whinstone US
Whitehorse Timber
Whiting-Turner Contracting Co., The
WholeTrees Structures | Mass Timber Report Sponsor | Booth #1115
WHR
Wightman
Wild Hair Development
Willamette Valley Co | Booth #1108
William McDonough + Partners
Wisconsin Dept of Natural Resources, Division of Forestry
Wisconsin Economic Development Corporation, Office of Rural Prosperity
Wittman Estes
W. M. Beaty & Associates
Woodland Flooring / SAICOS CANADA
Woodpecker European Timber Framing
WoodWorks–Wood Products Council | Event Co-Producer | Booth #507
Workbench
World Class Supply | Booth #723
World Forestry Center
World Wildlife Fund
Wright Engineers
WRNS Studio
Wrocław University of Science and Technology
WSP Canada
Würth Group
Wyndham Hotels & Resorts

BACK TO TOP
X
X Development
XLAM DOLOMITI
XL Construction Corp.

BACK TO TOP
Z
Zak Group
Zaugg AG Rohrbach / Glacier Peak Timber
ZGF Architects
Zip-O-Laminators | Booth #1100
Zoltek | Booth #1124

BACK TO TOP